Пломби, коронки и фасети
Пломби
След почистване на кариеса или след проведено кореново лечение, се преминава към поставянето на пломба. В миналото пломбата е била само един вид – амалгама. Но днес с развитието на технологиите и напредването на стоматологията има далеч по-добри материали, които отговарят на изискванията за естетика и здравина. Основно пломбите биват:
- Фотополимер
- Глас-йономер
- Керамични
- Други
Фотополимерът днес е предпочитан от повечето зъболекари. Плюсовете на този материал са много – естетичен, износоустойчив, лесен за работа и много други.
Глас-йономер е също бял на цвят материал от стъклени частици в органичен матрикс. В състава си съдържа флуор, който заздравява зъбната структура и е материал, устойчив на влага. Съществуват различни глас йономери, но никой от тях не притежава механичните и естетични качества на фотополимерите.
Керамичните пломби се изработват в зъботехническа лаборатория. Наричат се още керамични инлеи, онлей, овърлей. Съответстват напълно на цвета и формата на естествения зъб. Използват се от стоматолога при по-обширни разрушения на зъба, където фотополимерните пломби не могат да издържат на натоварването.
Корони
Кога се поставят корони:
- за да предпазим от фрактура значително отслабен зъб след счупване на част от него или при наличието на голям кариес.
- след кореново лечение, което значително отслабва зъба и най-често е съчетано със загуба на много зъбни тъкани;
- при много големи пломби, когато пломбата е повече от зъба;
- при изработване на мост (коронките са неговите съставни части);
- за да подобрим естетиката при оцветени, износени или с неправилна форма зъби;
- върху зъбни импланти.
Видове корони
Металокерамична коронка
- С неблагородна сплав
- С благородна сплав
Керамична коронка
- Прес-керамика
- Послойно нанесена керамика
- Цирконий керамика
Фасети
Фасетите се използват, за да възстановят или подобрят естествения вид на зъбите и представляват фини керамични плочици. За тяхната изработка е необходимо премахването на много тънък слой от емайла (между 0.5 и 1мм) и това ги прави много щадящи към естествените зъбни тъкани.
Здравото закрепване на фасетите се осъществяна чрез здрава химична връзка (адхезивна), която се образува между останалия емайл и керамиката след специална обработка на двете повърхности и нанасянето между тях на светлинно полимеризиращ цимент.
Предимства:
- изработват се индивидуално за всеки пациент така, че да бъдат неразличими.
- керамичните фасети остават непроменени във времето за разлика от естествените зъби, които са податливи на външни въздействия като оцветяване от вино, цигари и кафе.
- при тях се отнема значително по-малко емайл, за разлика от короните.
- фасетите скриват дори силно преоцветени зъби.
- чрез тях може да се коригират леки завъртания, припокривания или разстояния между зъбите.
- при тях има много добра поносимост на венеца към керамиката.